Pagini

vineri, 18 februarie 2011

APIA Bacău are din nou director executiv adjunct


Scaunul de director executiv adjunct al Centrului judeţean Bacău al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a fost ocupat din nou, după aproape un an de când a devenit vacant. Titularul pe acest post este, acum, inginerul Nicolae Huiban, care a fost numit după ce a dat un concurs de admitere. Nicolae Huiban este inginer horticultor şi unul dintre cei mai cunoscuţi fermieri băcăuani, iar instituţia la care lucrează acum nu-i este străină, pentru că, până în aprilie trecut a ocupat aici chiar postul de director executiv. În luna aprilie a fost, însă, suspendat din funcţie, pentru că fostul titular, inginerul Ioan Melinte, a contestat eliberarea sa de pe acest post, printr-o ciudată ordonanţă guvernamentală cu iz politic, Ioan Melinte fiind fruntaş PSD, iar Nicolae Huiban unul dintre fruntaşii PDL.
Acum lucrurile par să reintre în normal, după ce Ioan Melinte a câştigat în instanţă dreptul de a reveni pe funcţia de director executiv, iar Nicolae Huiban a câştigat concursul pentru cea de director executiv adjunct. "Nu am nicio problemă cu cine voi lucra la conducerea Centrului APIA - ne declara, acum câteva zile, Ioan Melinte -, tot ce este important este ca treburile să meargă bine".
Nicolae Huiban a condus, timp de aproape un mandat, Direcţia pentru Agricultură Bacău, post pe care s-a aflat, tot pentru un mandat, şi Ioan Melinte.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu