Preşedintele Traian Băsescu a ajuns asatăzi, 10 august, cu elicopterul la Bacău, de unde a plecat cu maşina la Săuceşti, pentru a inspecta stadiul lucrărilor începute în urmă cu o săptămână la digul de pe Siret. El a fost aşteptat de prefectul Neculai Olaru şi de şeful Poliţiei Judeţene, Vasile Oprişan - informează Mediafax.
Înaintea sosirii preşedintelui, angajaţi ai unei societăţi aflate la ieşirea din Bacău au strâns gunoaiele de pe câmpul unde a aterizat elicopterul preşedintelui, acţiunea desfăşurându-se sub supravegherea prefectului judeţului, Neculai Olaru, şi a şeful Poliţiei Judeţene, Vasile Oprişan şi fiind strânşi doi saci cu gunoi. De la Bacău, preşedintele a plecat cu maşina în localitatea Săuceşti, unde va inspecta stadiul lucrărilor începute în urmă cu o săptămână la digul de pe Siret.
La sfârşitul lunii iunie, localitatea Săuceşti a fost grav afectată de inundaţii. Astfel, au fost afectate de ape peste 470 de case şi gospodării. Preşedintele Băsescu s-a aflat atunci în mai multe rânduri în localitatea Săuceşti şi a promis că vor fi alocaţi şase milioane de euro pentru construcţia digului din comuna Săuceşti, pe o lungime de 18 kilometri.Localnicii i s-au plâns preşedintelui că autorităţile locale nu au făcut nimic pentru a fi evitate inundaţiile, deşi au existat bani pentru îndiguire, iar şeful statului le-a reproşat oamenilor că mint
La ora 13,25, elicopterul prezidenţial a survolat din nou Bacăul, când preşedintele s-a întors de la Neamţ.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu